У світі останніх подій з аварійними відключеннями електромереж на території України розумним рішенням є організувати систему резервного електропостачання у своєму будинку чи квартирі.

У цій статті ми зібрали інформацію про найбільш популярні джерела резервного живлення та їх особливості, щоб Вам було легше визначитися з оптимальним для себе варіантом.

Для чого потрібна і як влаштована система резервного живлення

Система безперебійного резервного електропостачання для будинку стане в нагоді в таких випадках:

  • в домі чи квартирі часто відключають електрику;
  • на потужність, що підключається, встановлений ліміт, а виділеної не вистачає;
  • в електромережі періодично виникає перенапруга;
  • подається електроенергія низької якості;
  • вдома чутлива техніка, яка через відключення чи перепад струму може вийти з ладу;
  • з метою економії електроенергії.

 

У комплект безперебійного живлення входять:

  • інвертор, до прикладу Solinved 3кВт 24V 230В PWM OFF-GRID
  • комплект акумуляторних батарей (АКБ) для безперебійного електропостачання, до прикладу гелеві акумулятори марки Solinved потужностями 100 Ah 12V, 150 Ah 12V та 200 Ah 12V.

 

У звичайному режимі навантаження в системі ДБЖ + АКБ за допомогою безперебійника здійснюється заряджання батареї для підтримки її номінальної ємності.

При перевищенні параметрів зовнішньої мережі критичних значень або вимкнення електроенергії система резервного живлення для будинку дозволяє всім електроприладам, підключеним до неї, автоматично перейти на живлення від акумулятора через інвертор автоматично.

 

Резервування енергії в домашніх умовах можна забезпечити шляхом використання спеціально призначеного для цього обладнання.

Про його основні види і йтиметься далі.

 

 

Автономні джерела резервного електропостачання: переваги та недоліки

Як джерела автономного живлення для дому можуть використовуватися:

  • Бензиновий генератор 
    Принцип роботи даного пристрою полягає у перетворенні механічної енергії від згоряння бензинового палива на електричну. Відносно невеликі розміри бензогенератора дозволяють розмістити його на балконі у квартирі. Таке обладнання легко заводиться як за кімнатних, так і при нижчих температурах. Однак, при роботі бензинові генератори створюють шум у межах 70 дБ (зменшити його рівень допомагає шумопоглинаючий корпус).
     
  • Дизельний генератор
    За аналогією з бензиновим, дизельний генератор перетворює механічну енергію від згоряння дизпалива на електричну. Але на відміну від розглянутого вище пристрою, це здатне працювати цілодобово без перерви. Витрата дизельного палива при цьому в 1,2-1,5 рази менша за бензин. Плюс дизельні генератори виробляють електроенергію, собівартість якої нижче, ніж у вироблюваної на бензогенераторах. Але є й мінуси: від генераторів, що працюють на дизпаливі, більше шуму, вони сильніше забруднюють навколишнє середовище, складніше заводяться на холоді і коштують дорожче за бензинові.
     
  • Газовий генератор
    Генератори газу працюють тихо і виділяють у десятки разів менше вуглекислого газу, ніж пристрої на бензині або солярці. Із запуском газогенераторів не виникає проблем за жодної погоди. Але ціна такої мініелектростанції приблизно на 20% вища порівняно з бензиновими аналогами, а паливо менш доступне, що відлякує багатьох потенційних покупців. І є ще один суттєвий нюанс: вибирати газовий генератор для дому вигідно у ситуаціях, коли відключення електрики відбувається часто та надовго. В іншому випадку суттєвої економії на вартості спожитої електроенергії це не дасть.
     
  • Джерело безперебійного живлення (ДБЖ)
    Такий пристрій забезпечує резервне електроживлення за допомогою акумуляторних батарей. Основні переваги джерела безперебійного живлення – повна автоматизація роботи, покращення якості електроживлення, екологічна чистота. Недоліки: час роботи моделей потужністю до 20 кВт обмежений десятками хвилин, а ємність акумуляторних батарей з часом знижується, що спричиняє витрати на придбання нових комплектуючих. Ще один мінус джерела БП: через шум від вентилятора охолодження пристрій потрібно розміщувати в технічних (і обов'язково опалюваних) приміщеннях. Та й вартують безперебійники недешево.
     
  • Інверторне джерело живлення (інвертор)
    Генератор інверторного типу є компактною установкою, здатною за рахунок АКБ видавати струм з будь-якими параметрами незалежно від вхідної напруги. Інверторне джерело живлення екологічно чисте, працює безшумно і може бути розміщене в будь-якому приміщенні, що опалюється. Однак, у інверторів той же недолік, що й у ДБЖ: через 3-5 років експлуатації акумулятор втрачає свою ємність, що призводить до скорочення часу автономної роботи пристрою приблизно вдвічі. Тому додаткових витрат із заміни АКБ не уникнути.
     
  • Сонячна електростанції
    Встановлена як резервне джерело електропостачання сонячна електростанція дозволяє перетворити сонячну енергію на електричну. Час її автономної роботи не обмежений, “паливо” доступний і безкоштовний, а використання не несе негативного впливу на природу і дозволяє впливати на ціну електроенергії. Але, як і у випадку з газовим генератором, за малого споживання електрики економія незначна. До того ж вартість такої резервної електростанції порівняно висока, а якщо виникає необхідність переїзду, це створює незручності.
     
  • Павербанк
    У конструкції такого зовнішнього генератора з розеткою на 220 використовується вбудована акумуляторна батарея. Портативні зарядні пристрої представлені на ринку в різних модифікаціях. І хоч їх не можна повністю віднести до резервних джерел електроживлення, але для підтримки роботи побутових електроприладів у квартирі павербанки цілком підходять.

    Переваги систем резервного живлення

    1. Безшумність

    Система безперебійного живлення працює практично безшумно (до 30 дБ). У порівнянні з дизельним генератором, який для підтримки мережі повинен працювати постійно і видає досить сильний шум до 70 дБ. Навіть якщо в системі задіяний генератор з автозапуском, то він не працює постійно, а включається тільки для підзарядки акумуляторів.

    2. Автозапуск

    Всі системи резервного живлення представлені у нас працюють в повністю автоматичному режимі. При відключенні електроенергії інвертор переходить в автономний режим за 20 мс. Навіть миготіння освітлення не буде спостерігатися. Генератор в разі підключення буде запускатися теж автоматично при заданому рівні розряду акумуляторів.

    3. Економія

    Істотної економії на електроенергії можна досягти завдяки підключенню до системи безперебійного живлення сонячних панелей, а при можливості і Зеленого тарифу. Також деякою економію дозволить забезпечити "нічний тариф" - заряджати АКБ вночі і використовувати їх вдень. Але при щоденній інтенсивній експлуатації акумулятори будуть швидше виходити з ладу.

    У системах резервного живлення використовуються інвертори автономного і гібридного типу, як наприклад «Автономний Гібридний Інвертор SOLINVED 3кВт 24V 230В PWM OFF-GRID», головною функцією якого є перетворення постійного струму з акумуляторів DC в змінний AC.